Projekt graficzny, który będzie się podobał!

Ulotki, plakaty, bannery, wszelkiego typu szyldy, reklamy w telewizji i internecie, aplikacje mobilne, a nawet strony www i wiele innych… – formy reklamy jak widać, mogą być różne. Od niektórych trudno jest nam oderwać wzrok, na inne nawet nie chcemy patrzeć. Co tak naprawdę wpływa na to, że jedne projekty reklam podobają nam się bardziej, a inne wcale? Decyduje o tym przede wszystkim projekt graficzny, który musi być po prostu dobry. I właśnie na ten temat przygotowaliśmy poniższy artykuł.

Temat dobrego projektu graficznego jest dość rzadko poruszany w wypowiedziach ekspertów, a szkoda, bo przecież jest niezwykle ważny. Często spoglądając w kierunku przeróżnych reklam, z łatwością poddajemy je własnej ocenie, mówiąc, że projekt jest dobry albo zły. Nie zauważamy jednak pewnych detali, które o tej jakości też przesądzają i na nią mają duży wpływ. Nie potrafimy uzasadnić swojej wypowiedzi. Dobry projektant pracujący w agencji reklamowej powinien mieć tę wiedzę i musi w odpowiedni dla klienta sposób wyjaśnić, o co w tym wszystkim chodzi. Musi także i przede wszystkim stworzyć opracowanie graficzne, aby w odbiorcach wywoływało wyłącznie pozytywne odczucia.

Nie można zapominać o świetnym pomyśle, który odpowiada realizacji celu projektu oraz spełnia wysoki poziom jakości wizualnej


Projekt graficzny potrzebuje dobrego pomysłu

Nietrudno chyba dojść do stwierdzenia, że projekty graficzne mają konkretny cel. Tworzy się je zawsze z jakiegoś powodu. Nie dla uzyskania samej grafiki. Dlatego zasady dobrego projektu są automatycznie ściśle powiązane z jego założeniami. Oczywiście ważne jest to, by tworząc grafikę kierować się dobrymi praktykami typografii i dobrać odpowiedni schemat kolorów. Jednak to nie wszystko, na czym trzeba skupić swoją uwagę, pracując nad projektem. Kolejna ważna sprawa to niewątpliwie pomysł, a następnie cel projektu. W tym miejscu należy już ustalić, do kogo będzie skierowany przekaz projektowy i co ma pokazać, jakie reakcje wywołać w odbiorcach. Jeśli tego nie zrobimy, nawet najpiękniejszy projekt reklamowy z czasem straci sens istnienia.

Wizerunek marki

Przy projektowaniu nie wolno zapominać o harmonii i równowadze

Najgorsze co może być, to upchanie wszystkich zgromadzonych materiałów (grafiki, haseł, innej treści) w jednym projekcie bezmyślnie i tylko tak, aby się zmieściły. Nie wolno zapominać o tym, że projektowanie grafiki powinno odbywać się w zgodzie z harmonią i równowagą, czyli tak, aby poszczególne elementy były na swoich miejscach i wspólnie tworzyły spójną całość wizualną. Projektując grafikę dla konkretnego produktu, trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Otóż linia na środku wyznacza oś symetrii. Dlatego po obu tych stronach trzeba umieścić obiekty o podobnym ciężarze. Spoglądając na takie rozmieszczenie, czujemy się komfortowo, a nasze myśli są pozytywne, bo przecież lubimy równowagę i harmonię. Taki projekt graficzny może być oczywiście dobry, ale warto czasem dać ponieść się emocjom i zrobić coś, co zmotywuje odbiorców do impulsywnych czynów, reakcji. Można też tworzyć asymetrycznie, co jest jednak zdecydowanie trudniejsze i wymaga znacznie większego doświadczenia ze strony projektanta.

Zobacz efekty
naszej pracy
nad wizerunkiem
Sprawdź
co zrobiliśmy

Projekt graficzny a… proporcja i hierarchia

Decydując się na projekt graficzny asymetryczny, trzeba dużą uwagę poświęcić proporcjom. Bardzo ważne jest to, aby w odpowiedni sposób równoważyć każdy obszar projektu. To właśnie dzięki tym proporcjom można łatwo zbudować hierarchię, pokazując w pierwszej kolejności to, co ważniejsze. Odbiorca musi najpierw zauważyć to, co jest istotą reklamy, a dopiero później dodatkowe informacje. Po co ta hierarchia? Przede wszystkim ma ułatwić ogólny odbiór treści. Poza tym musi wywołać zainteresowanie daną grafiką reklamową. W przeciwnym razie nie zwróci on uwagi na dodatkowe informacje, które reklamodawca chciał mu przekazać. Hierarchię można budować na wiele sposobów. Cel ten da się uzyskać, operując wielkością obiektów, a także kolorem i fakturą. Spoglądając na źle opracowany projekt graficzny od razu widać totalny chaos. Nie ma proporcji. Ciężko jest się po prostu odnaleźć i nie wiadomo na czym „zawiesić oko”. Czasem nawet trudno jest zrozumieć, o co konkretnie chodzi. W takiej sytuacji najczęściej odwracamy się od takiej reklamy.

Rytm – kolejna ważna sprawa przy projektowaniu

Dzięki odpowiedniej hierarchii możemy w pewnym sensie sterować wzrokiem odbiorcy. Ukierunkowujemy go na to, co w reklamie jest najważniejsze. Dlatego hierarchia jest bardzo ważna. Jednak tworząc projekt graficzny, nie możemy zapomnieć także o rytmie. Wyróżnia się trzy rytmy – regularny, postępujący oraz płynny. Każdy z nich w zupełnie inny sposób oddziałuje na odbiorcę i wywołuje w nim inne odczucia. To rytm pomaga utrzymać wzrok odbiorcy i ułatwia mu zapoznanie się z całą treścią reklamy.

Kiedy mamy do czynienia z rytmem regularnym? Gdy całość jest rozłożona regularnie w jednakowych odstępach, a każdy element projektu schludnie uporządkowany i stabilny.

Rytm postępujący wyraża się poprzez stopniowe zmienianie właściwości poszczególnych elementów. Chodzi tu przede wszystkim o rozmiar w ich układzie, a także kolor. Dzięki temu można zaprezentować odbiorcy zależności między elementami, z jakich składa się ta grafika, planowane zmiany, a nawet doprowadzić odbiorcę do końca tego graficznego opracowania.

A co należy wiedzieć o rytmie płynnym? Tu panuje absolutna swoboda tworzenia. Cały projekt realizuje jeden cel. Jednak widoczne w nim elementy są od siebie niezależne. Można je więc przerzucać w dowolne miejsca, z jednej strony na drugą, pociągając za sobą wzrok odbiorcy.

dobry projekt graficzny
Tworząc grafikę należy kierować się dobrymi praktykami projektowymi (kompozycja, typografia, kolory, itp.). Jednak przy pracy nad projektem trzeba skupić się na ciekawym pomyśle, również przemyśleć należy nad przekazem projektowym, co ma pokazać i jakie reakcje wywołać w odbiorcach.

Czytelność projektu a typografia

Czym powinien charakteryzować się dobry projekt graficzny? Dobrą typografią! Niewątpliwie przemyślany dobór fontów, czytelność, a także hierarchia tekstu i odpowiednia kolorystyka przyczyniają się do tego, że wszystkie informacje zamieszczone w opracowanej reklamie są odbierane z łatwością. W dobrym projekcie czcionki są czytelne, tło nie zlewa się z poszczególnymi elementami grafiki, a co najważniejsze, nie ma niepotrzebnych efektów, które mogłyby odwrócić uwagę odbiorcy. Dobre zdjęcia są ważne, podobnie jak kolory. Jednak połączone z zupełnie niedopasowaną czcionką negatywnie wpłyną na przekaz i komunikację.

I wreszcie… kolorystyka w projekcie

Czarny, czerwony, biały, niebieski, zielony, fioletowy, żółty i pomarańczowy – to często używane w projektach kolory, a każdy z nich ma zupełnie inne cechy, w związku z czym wywołują zupełnie inne odczucia. Oczywiście klient ma prawo wyboru koloru w konkretnym projekcie, nawet jeśli nie pasuje do charakteru jego działalności. Jednak dobry projektant powinien go do tego zniechęcić, uzasadniając swoje stanowisko w tej sprawie.

projekt graficzny

Projekt graficzny powinien zapewniać spójność i powtarzalność

Dobry projekt to taki, który wyróżnia się odpowiednim połączeniem kolorów. Mocne i wyraźne kolory nie przytłaczają swoim ciężarem całego projektu dzięki zastosowaniu delikatnych linii. Jednolita paleta kolorystyczna i grubość tych linii sprawia, że projekt jest spójny.

W dobrym projekcie wszystko musi ze sobą współgrać, do siebie pasować. Nie możemy mówić o spójności, gdy przykładowo jeden projekt prezentuje aż kilkanaście krojów pisma.

Kiedy projekt graficzny jest przyjemny w odbiorze? Na pewno wtedy, gdy istnieje powtarzalność faktur, stylów pisma, kolorów i innych elementów projektu. Wówczas wyraźnie widać, że wszystko to ma jakiś cel, projekt jest opracowany zgodnie z konkretnym pomysłem. Posługując się podobnymi schematami przy budowaniu identyfikacji wizualnej, można łatwo przyzwyczaić odbiorców do projektowanego wizerunku. Dobry projekt graficzny sprawia, że firma jest z łatwością zapamiętywana i pozytywnie kojarzona.


Podsumowując, tworzenie dobrego projektu graficznego powinno być skupione na dobrym pomyśle, harmonii i równowadze, proporcjach i hierarchii, rytmie, typografii i czytelności, kolorystyce, spójności i powtarzalności. Wszystko to ma bardzo duży wpływ na jakość projektu oraz pozytywny odbiór reklamy. O złych przykładach projektów graficznych nie trzeba zbyt wiele pisać. Można je bez problemu znaleźć w internecie i w realnym świecie również. Ogólnie rzecz ujmując, kreacja wizerunku firmy, a także opracowanie graficzne dla konkretnego produktu czy usługi nie jest prostym zadaniem. Jednak dobry projektant z agencji reklamowej na pewno sobie z tym poradzi.

Potrzebujesz projektu graficznego?
Skontaktuj się z nami
Z chęcią pomożemy stworzyć profesjonalny wizerunek firmy i inne niezbędne materiały reklamowe wspierające jej rozwój.
Szukasz profesjonalistów?
Rozpocznij z nami współpracę
CAPTCHA ImageReload
POPRAW błędne pola - zaznaczone na niebiesko
W czym możemy pomóc?
ZAPYTAJ O CENĘ biuro@whiteart.pl 56 674 24 42